Jump to content

Hikaru Utada (jap. 宇多田ヒカル Utada Hikaru; ur. 19 stycznia 1983 w Nowym Jorku), znana wcześniej jako Cubic U, Hikki, Utada – wokalistka J-pop japońskiego i amerykańskiego pochodzenia, jedna z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop w Azji.

Urodziła się 19 stycznia 1983 w Nowym Jorku. Jej ojciec, Teruzane Utada, był producentem muzycznym w Japonii, zaś jej matka, Junko Utada, była piosenkarką enka (pod pseudonimem Keiko Fuji). W 1998 nagrała swój pierwszy album, Precious, pod pseudonimem Cubic U. W 1999 nagrała japońskojęzyczny debiut First Love, który stał się komercyjnym sukcesem w Japonii. W pierwszym tygodniu sprzedał się w dwóch milionach kopii, przez 6 tygodni był na szczycie listy przebojów Oricon i do końca 1999 sprzedał 6 milionów więcej kopii. First Love ostatecznie stało się najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów w Japonii.

Na scenie międzynarodowej Utada jest znana przede wszystkim z piosenek stworzonych dla serii gier wideo Square Enix i Disneya Kingdom Hearts: Simple and Clean, Sanctuary, Don't Think Twice oraz Face My Fears

W latach 2002-2007 była w małżeństwie z Kazuakim Kiriyą, japońskim reżyserem i producentem. Wyreżyserował kilka jej wideo klipów: Final Distance, Traveling, Hikari, Sakura Drops, Deep River, Dareka no Negai ga Kanau Koro, You Make Me Want to Be a Man, Be My Last i Passion. Kiriya i Utada rozwiedli się w 2007 roku po czterech i pół latach małżeństwa[6]. W latach 2014-2018 jej mężem był Włoch Francesco Calianno[7]. W 2015 roku para doczekała się syna[8], w 2018 nastąpił rozwód[9]. W 2021 podczas livestreamu Utada dokonała coming outu jako osoba niebinarna, preferująca neutralne formy językowe (jak anglojęzyczny prefiks Mx.)

 Share


×
×
  • Create New...