Jump to content
Cześć! Widzisz 90% forum. Zaloguj się, lub zarejestruj aby zobaczyć całość i brać udział w konkursach! Szybkie logowanie Google i Discord dostępne! ×

Hikaru Utada


Baka
 Share

Recommended Posts

Hikaru Utada


Hikaru Utada (jap. 宇多田ヒカル Utada Hikaru; ur. 19 stycznia 1983 w Nowym Jorku), znana wcześniej jako Cubic U, Hikki, Utada – wokalistka J-pop japońskiego i amerykańskiego pochodzenia, jedna z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop w Azji.

Urodziła się 19 stycznia 1983 w Nowym Jorku. Jej ojciec, Teruzane Utada, był producentem muzycznym w Japonii, zaś jej matka, Junko Utada, była piosenkarką enka (pod pseudonimem Keiko Fuji). W 1998 nagrała swój pierwszy album, Precious, pod pseudonimem Cubic U. W 1999 nagrała japońskojęzyczny debiut First Love, który stał się komercyjnym sukcesem w Japonii. W pierwszym tygodniu sprzedał się w dwóch milionach kopii, przez 6 tygodni był na szczycie listy przebojów Oricon i do końca 1999 sprzedał 6 milionów więcej kopii. First Love ostatecznie stało się najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów w Japonii.

Na scenie międzynarodowej Utada jest znana przede wszystkim z piosenek stworzonych dla serii gier wideo Square Enix i Disneya Kingdom Hearts: Simple and Clean, Sanctuary, Don't Think Twice oraz Face My Fears

W latach 2002-2007 była w małżeństwie z Kazuakim Kiriyą, japońskim reżyserem i producentem. Wyreżyserował kilka jej wideo klipów: Final Distance, Traveling, Hikari, Sakura Drops, Deep River, Dareka no Negai ga Kanau Koro, You Make Me Want to Be a Man, Be My Last i Passion. Kiriya i Utada rozwiedli się w 2007 roku po czterech i pół latach małżeństwa[6]. W latach 2014-2018 jej mężem był Włoch Francesco Calianno[7]. W 2015 roku para doczekała się syna[8], w 2018 nastąpił rozwód[9]. W 2021 podczas livestreamu Utada dokonała coming outu jako osoba niebinarna, preferująca neutralne formy językowe (jak anglojęzyczny prefiks Mx.)


 

  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

  • Baka changed the title to Hikaru Utada

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...