Jump to content
Cześć! Widzisz 90% forum. Zaloguj się, lub zarejestruj aby zobaczyć całość i brać udział w konkursach! Szybkie logowanie Google i Discord dostępne! ×

zakończony 𝗥𝗬𝗨𝗝𝗜𝗡 (+ Pain, Ensiferum, Eleine) 2 listopad 2023 Kraków


Baka
 Share

Recommended Posts

369948353_692334466253989_5856314233627103133_n.jpg.61fc0610188b5877e9654271a0f65cd1.jpg

Już 2 listopada doświadczycie w Krakowie prawdziwej otwartości i wielobarwności metalu w ramach trasy koncertowej „I Am On Tour”. Na jednej scenie wystąpią Pain, czyli hymniczny, niemalże taneczny industrial oraz ich gość specjalny - power metalowe, folkowe Ensiferum oraz supporty: Eleine i Ryuijn.

Ich nazwa pochodzi od japońskiego smoka, ich menadżerem jest sam Matt Heafy z Trivium, a stylistycznie… trudno powiedzieć, co właściwie grają, ale to tylko dodaje im uroku. Można powiedzieć, że Ryujin czerpie najgęściej z melodyjnego death metalu, lecz wymyślone przez nich samych hasło “samurai metal” wydaje się być najbardziej stosowne. Prezentują numery szybkie, melodyjne i ciężkie, a jednocześnie nasycone japońskim folklorem. Samo dobre.

 
𝗣𝗔𝗜𝗡 🇸🇪 industrial metal, cyber metal:
Pamiętacie hit “Shut Your Mouth”? W latach dwutysięcznych trudno było wyobrazić sobie bez niego jakąkolwiek metalową imprezę. A teraz? Czas leci, świat się zmienia, a Pain jest wciąż tak samo przebojowe jak w swoim flagowym przeboju, który w ubiegłym roku obchodził dwudzieste urodziny. Solowy projekt Petera Tägtgrena to w dalszym ciągu opanowany do perfekcji metal industrialny w maksymalnie lepiącej się do ucha wersji. Każdy z tych numerów ma taki refren, że będziecie go nucić w nieskończoność. Zwłaszcza na koncertach. Dowód? Choćby wydany niecałe dwa lata temu singiel “Party in My Head” – impreza na całego, bez podpierania ścian.
 
𝗘𝗡𝗦𝗜𝗙𝗘𝗥𝗨𝗠 🇫🇮 folk metal, power metal:
Ensiferum kochają metal, kochają dobrą zabawę, a przede wszystkim wikingów przemierzających wszystkie lądy w poszukiwaniu swego miejsca na ziemi. Jak wiadomo, brodaci wojowie w żelaznych zbrojach mieli barwne przygody, więc i muzyka formacji z Helsinek jest barwna. Bazę wyjściową stanowi folk metal o bardzo motorycznym sznycie – jak to w Skandynawii – ale grupa równie chętnie czerpie także z power metalu, zakręca też w ekstremę, inspirując się melodyjnym death metalem i chętnie eksploruje także rejony symfoniczne. Słowem: dla każdego coś dobrego.
 
𝗘𝗟𝗘𝗜𝗡𝗘 🇸🇪 symphonic metal:
Szwedzka załoga z charyzmatyczną Madeleine Liljestam na czele wyważa drzwi bez pytania – ta muzyka jest bezpośrednia do granic. Bo w Eleine przedrostek “metal” w metalu symfonicznym faktycznie ma swoją zasadność. Tutaj nikt nie oszczędza na ciężarze, czy nawet i dojmującym mroku. Do tego grupa spina swoje pomysły bombastycznymi melodiami i atmosferą tak epicką, jak w dobrym filmie przygodowym. Idealna propozycja koncertowa.
 
Lokalizacja: Kamienna 12
 
Link to comment
Share on other sites

Ok, pierwsze moje skojarzenie było związane z Ryujin z kpopowej grupy ITZY, ale oczywiście domyśliłem się, że nie chodzi o nią 😆 Za to z tego zestawienia całkiem dobrze znam Ensiferum. Poznałem ich muzykę jeszcze w czasach studenckich i towarzyszy mi od tamtej pory. Oczywiście, w znacznie mniejszym stopniu niż dawniej, ale gdy wydadzą coś nowego, zawsze staram się sprawdzić co tam stworzyli. Wolę ich bardziej melodyjne utwory, mocniej czerpiące inspirację z tzw. muzyki folkowej, ale sięgam też do mocniejszych brzmień. Generalnie, to tylko jeden z uczestników, ale Ensiferum mogę z czystym sercem polecić!

Link to comment
Share on other sites

Na I AM on Tour bez wątpienia pierwsze skrzypce gra PAIN. Może dla mnie jest nieco zbyt wesoły, ale czasem chyba warto się pośmiać 😉 Karierę Petera śledzę od pierwszej płyty Hypocrisy, choć porzuciłem ten zespół na blisko 20 lat. Okazało się jednak, że Peter potrafi poruszać w swoich tekstach kwestie, o których boimy się pomyśleć. Nie inaczej jest z PAIN. Akurat ostatni numer napisał jego syn

ale warto pamiętać o "zostańcie w domu"

czy świetnym coverze

a zacząłem od

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...